Wiele awarii w naszym samochodzie może uziemić go na dobre. Jedną z powszechniejszych przyczyn awarii silnika jest awaria cewki zapłonowej. W początkowym stadium degeneracji tego podzespołu pojawiają się jednak pewne objawy, które mogą pomóc nam zidentyfikować problem z cewką, zanim jej awaria całkowicie uniemożliwi nam odpalenie silnika. Szybka reakcja może uratować nas przed niepotrzebnymi nerwami i wyższymi kosztami naprawy uszkodzonych podzespołów. Jakie więc są objawy uszkodzonej cewki zapłonowej?
Objawy zepsutej cewki, czyli co powinno wzbudzić naszą czujność
Objawy zepsutej cewki są niemal identyczne, aby nie powiedzieć, że takie same jak objawy uszkodzonego modułu zapłonowego. Do tego co powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić do szczegółowego sprawdzenia cewek jak i całego modułu zapłonowego należą takie objawy jak:
- problemy z lub niemożność uruchomienia silnika
- falujące obroty
- szarpanie
- spadek mocy
- podwyższone zużycie paliwa
Niektóre z powyższych objawów uszkodzonego modułu zapłonowego mogą pojawiać się wyłącznie na postoju, po rozgrzaniu silnika, lub podczas przyśpieszania. Podobne są również objawy uszkodzonego modułu zapłonowego, dlatego też, zanim zajmiemy się wymianą cewek zapłonowych, należy sprawdzić sprawność każdego elementu układu zapłonowego.
Dodatkowo, jeżeli wadliwe okażą się faktycznie być cewki zapłonowe, należy wraz z nimi wymienić również świece zapłonowe oraz przewody zapłonowe. To właśnie zużycie przewodów zapłonowych często jest powodem uszkodzenia cewek zapłonowych.
Żywotność cewki zapłonowej – co ile konieczna jest jej wymiana?
Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej mogą pojawić się już po przejechaniu pomiędzy 60-80 tys. km. Dlatego też warto co jakiś czas kontrolować zużycie i stan elementów układu zapłonowego naszego samochodu, tak aby uniknąć przykrych niespodzianek i kosztownych napraw w późniejszym okresie.
Nierzadko też cewki zapłonowe ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dzieje się tak zwłaszcza gdy dostanie się do nich woda z solą. Często również nieumiejętne i niewłaściwe mycie komory silnika myjką ciśnieniową jest w stanie dotkliwie uszkodzić elementy układu zapłonowego.
Dodatkowym zagrożeniem dla cewek zapłonowych są różnego rodzaju gryzonie takie jak kuny czy szczury, które zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym uwielbiają grasować pod pokrywą silnika. Przegryzienie przewodów zapłonowych przez gryzonia może prowadzić do zwarcia w układzie elektrycznym układu zapłonowego, prowadząc tym samym do spalenia cewek zapłonowych i ich nieodwracalnego uszkodzenia.
Zostaw komentarz