Awaria nagrzewnicy może okazać się sporym problemem zarówno zimą, jak i latem. Jak rozpoznać awarię nagrzewnicy? Czym jest nagrzewnica? Na te i na wiele innych pytań postaramy się wam odpowiedzieć, dzięki czemu będziecie umieć rozpoznać czy macie do czynienia z awarią nagrzewnicy.
Czym jest nagrzewnica?
Nagrzewnica, jak sama nazwa wskazuje to urządzenie służące do nagrzewania wnętrza samochodu. Wykorzystuje ono obieg płynu chłodniczego, który odbiera ciepło z silnika. Oprócz zapewnienia komfortu (szczególnie zimą) odpowiada ona między innymi za niezamarzanie szyb w czasie jazdy. Jest ona montowana we wnętrzu kabiny, a ciepło jest rozprowadzane za pomocą elektrycznych wentylatorów oraz dmuchaw. Ponadto wspiera ona w ten sposób utrzymanie optymalnej temperatury płynu chłodzącego.
Awaria nagrzewnicy – objawy
Przyczyn awarii nagrzewnicy oraz jej objawów może być wiele, skupmy się więc na kilku najczęściej występujących, a mianowicie:
- ubytek płynu chłodniczego – jest on bardzo niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Podstawowym objawem jest tutaj ubytek w zbiorniku płynu chłodniczego. Kolejnym objawem mogą być wycieki w kabinie oraz słodki zapach dochodzący z nawiewów. Możliwe jest też szybsze parowanie szyb. Niestety dziurawą nagrzewnicę najlepiej jest wymienić i to szybko- oszczędzimy wtedy wielu dodatkowych wydatków.
- zatkanie – objawia się ono między innymi słabym nagrzewaniem kabiny, a także wzrostem temperatury silnika. Warto sprawdzić przewody doprowadzające płyn chłodniczy do nagrzewnicy – mogły ulec zatkaniu na przykład kamieniem kotłowym. To samo mogło spotkać kanaliki znajdujące się w jej wnętrzu. W tym przypadku można zastosować płukanki dostępne na rynku – rozpuszczają one kamień kotłowy i konserwują układ chłodzący. Trzeba oczywiście pamiętać o zalaniu układu nowym płynem chłodniczym.
- uszkodzenie elementów elektrycznych – brak nawiewu to często objaw uszkodzenia na przykład wentylatorów czy też dmuchaw. Można łatwo to sprawdzić – uruchamiamy nawiew i sprawdzamy, czy po pierwsze leci powietrze, po drugie czy słyszymy pracujące silniczki wentylatora. Jeżeli nie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa uległy one uszkodzeniu. W tym przypadku najczęściej nie trzeba wymieniać całej nagrzewnicy- wystarczy, że wymienimy silniczki.
Przyczyny braku ogrzewania w samochodzie
Uszkodzenie nagrzewnicy może być wbrew bardzo poważną awarią, która może nieść za sobą dodatkowe koszty. Nie warto więc czekać z naprawą nagrzewnicy, warto też dbać o nią poprzez regularne wymiany płynu chłodniczego oraz stosowanie atestowanych płukanek.
Zostaw komentarz