Któż z nas nie doświadczył w swoim życiu stłuczki parkingowej bądź drobnego uszkodzenia karoserii wskutek gradobicia. Jeszcze do niedawna był to powód do wizyty w warsztacie oraz konieczność wykonania prac blacharskich i lakierniczych. Wiązało się to z reguły z wysokimi kosztami. Na szczęście dziś do dyspozycji jest coraz popularniejsza metoda PDR.
Co to jest PDR i na czym polega?
PDR pochodzi od angielskich słów Paintless Dent Repair, które możemy przetłumaczyć jako bezlakierowa naprawa wgnieceń. Metoda ta polega na bezinwazyjnym usuwaniu wgnieceń karoserii samochodu. Wyróżnia się dwie techniki PDR:
- Metoda polegająca na usunięciu usterki poprzez wypychanie blachy. W tym celu fachowiec przy użyciu narzędzi zwanych często heblami przywraca, masując blachę od wewnątrz, jej pierwotny kształt. Jest to technika stosowana najczęściej przy naprawie bagażnika, maski, drzwi lub nadwozia.
- Metoda na klej polegająca na wyciąganiu wgnieceń przy użyciu specjalistycznych narzędzi i kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Specjalista dokonuje naprawy od zewnętrznej strony. Stosuje się ja zwykle w przypadku, gdy jest wiele trudno dostępnych wgnieceń.
Wybór konkretnej techniki zależy od umiejscowienia wgniecenia, jego głębokości oraz czasu potrzebnego do jego usunięcia. Nie bez znaczenia są również koszty związane z jego naprawą.
Kiedy stosuje się metodę PDR?
Metodę PRD stosuje się w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia karoserii bez naruszenia lakieru. Do najczęstszych przyczyn tego typu zdarzeń zalicza się stłuczkę na parkingu, niegroźną kolizję lub grad.
Zalety metody PDR
Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń PDR ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:
- niższe koszty w porównaniu z tradycyjnymi metodami blacharskimi. Usuwanie wgnieceń bez malowania może być tańsze nawet o połowę,
- oszczędność czasu to dobry powód, by skorzystać z metody PDR. Zamiast długich dni jak w przypadku tradycyjnych metod, usługę można często wykonać już w kilka godzin,
- w przypadku usuwania wgnieceń bez lakierowania auto nie traci na wartości. Jest to szczególnie istotne przy jego sprzedaży.
Ile kosztuje metoda PDR i czy jest opłacalna?
Usługa związana z metodą PDR jest stosunkowo tania i jej cena zależy w głównej mierze od tego, gdzie znajdują się wgniecenia oraz ile ich jest. W warsztatach najczęściej dochodzi do wyceny indywidualnej, gdzie podczas oględzin samochodu fachowiec szacuje koszty naprawy. Średni koszt usunięcia wgniecenia zaczyna się już od 100 zł. W porównaniu z tradycyjnymi metodami usuwania wgnieceń metoda ta wypada bardzo korzystnie.
Zestaw narzędzi PDR w domowym warsztacie samochodowym
Dla amatorów samochodowego dłubania i naprawiania jest świetna wiadomość. Na rynku dostępna jest cała gama narzędzi do bezinwazyjnej naprawy wgnieceń metodą PDR. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kilku tysiącach. Zawierają wszystkie potrzebne elementy do usunięcia wgniecenia w zaciszu domowego warsztatu. Swoje zastosowanie znajdą jednak w przypadku niewielkich uszkodzeń, gdyż naprawa tych bardziej skomplikowanych wymaga wiedzy i doświadczenia wysokiej jakości fachowca.
Zostaw komentarz