Transport multimodalny to rodzaj przewozu towarów, stosujący kilka dróg (morskich, lądowych, powietrznych) transportu. Przez cały czas trwania tranzytu jest on śledzony przez ekspertów logistycznych, którzy uprzednio utworzyli plan transportu multimodalnego.
Jak wygląda trasport multimodalny?
Podczas transportu multimodalnego następuje zmiana jednostki ładunkowej. Oznacza to, iż dany produkt nie musi być transportowany w określonym kontenerze przez cały czas, ale może być w wielu. Transport multimodalny, dzięki precyzyjnemu przygotowaniu i stałej kontroli jest bezpiecznym, szybkim oraz oszczędnym sposobem tranzytu. Nic dziwnego, że firmy zarówno mniejsze jak i większe decydują się na niego.
Zalety transportu multimodalnego
W sytuacji gdy tranzyt wymaga przesyłu określonego produktu np. na inny kontynent, transport multimodalny może być niezastąpiony. Jest to spowodowane wieloma barierami geologicznymi oddzielającymi kontynenty. Dlatego w przypadku tego rodzaju dostaw, niezbędne będzie użycie wielu gałęzi transportu. Wykorzystanie tak wielu środków tranzytu podnosi atrakcyjność transportu multimodalnego. Nic dziwnego, więc że wiele specjalistów logistycznych decyduje się na transport multimodalny, a nie modalny (wykorzystującego tylko jedną drogę tranzytu- co w oczywisty sposób ogranicza jego zakres).
Kolejną zaletą jest zredukowanie czasu transportu, poprzez ciągły tranzyt produktów przez różne terminale. Przy tej zalecie należy również wspomnieć, o dużej ilości terminali. Obecnie wielkie magazyny znajdują się praktycznie w każdym kraju, dzięki czemu produkt nie będzie musiał czekać w kolejce, a od razu trafi do kolejnego przystanku. Jest to dodatkowe skrócenie czasu dostawy.
Ze względu na ciągłe monitorowanie transportu multimodalnego przez ekspertów, ryzyko wystąpienia nieprawidłowości maleje. Co czyni go bezpiecznym sposobem na przesył danych produktów. Ryzyko szkody spada również ze względu na podpisanie umowy z pośrednikiem, który w razie wystąpienia nieprawidłowości zostanie obarczony kosztami.
Precyzyjnie przygotowany proces transportowy, również skraca całkowity czas przesyłu.
Transport multimodalny a intermodalny
W przypadku transportu intermodalnego wykorzystywane mogą być również różne gałęzie transportu. Podstawowa różnica polega na braku zmiany jednostki ładunkowej. Mówiąc prościej transportowany artykuł dotrze do miejsca docelowego bez zmiany kontenera (lub innej jednostki ładunkowej). Transporty te odróżnia również umowa na przewóz. W przypadku transportu intermodalnego będzie to być pojedynczy wykonawca.
Zostaw komentarz